AI prompter för att bedöma: Skillnad mellan sidversioner
Från Skolbok
Ingemar (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Ingemar (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 6: | Rad 6: | ||
[[Enkel bedömning av arbete i historia]] | [[Enkel bedömning av arbete i historia]] | ||
:Eleverna i år 8 hade en enkel skrivuppgift om en händelse i historien som läxa. Den skulle bedömas både enligt en matris och om de använt AI istället för att de skrivit själva | :Eleverna i år 8 hade en enkel skrivuppgift om en händelse i historien som läxa. Den skulle bedömas både enligt en matris och om de använt AI istället för att de skrivit själva. | ||
[[Sagor och ChatGPT]] (''för lärare'') | |||
:I år 7 skriver ofta elever sagor i svenskämnet. Detta är ett sätt att bedöma om en saga skrivits av en elev eller av AI. | |||
Versionen från 10 maj 2025 kl. 06.14
Bedömningsexempel med Q i SH arbetsliv
- Eleverna hade arbetat med ett arbetshäfte jag skapat. Varje fråga började med Q + frågenummer och avslutades med /Q + frågenummer för att på det viset få AI att förstå vad som var frågor och vad som var elevsvar.
Bedömning av arbete om varianter av abrahamitiska religioner
- Eleverna i nian hade gjort ett större arbete där de valt valfri variant av en abrahamitisk religion. De fick skriva fritt hemma eller i skolan, vilket satte extra hård press på mig att försöka lista ut om de använt AI , copy-paste eller annat sätt som är otillåtet vid uppsatsskrivning. Bedömningen gjordes tillsammans med svenskläraren.
Enkel bedömning av arbete i historia
- Eleverna i år 8 hade en enkel skrivuppgift om en händelse i historien som läxa. Den skulle bedömas både enligt en matris och om de använt AI istället för att de skrivit själva.
Sagor och ChatGPT (för lärare)
- I år 7 skriver ofta elever sagor i svenskämnet. Detta är ett sätt att bedöma om en saga skrivits av en elev eller av AI.
