Gustav IV och Napoleon
Från Skolbok
Vad hände när Gustav IV var kung över Sverige?
Gustav III fick bara ett enda barn som uppnådde vuxen ålder, men det var en son och det var en tronarvinge. Även han fick namnet Gustav. Han kunde kanske ha blivit en bra kung, men han hade så mycket mot sig att han egentligen inte hade någon chans.
Hur började det?
Redan början var pinsam. Gustav III och hans fru Sofa Magdalena av Danmark fick aldrig några bran, trots att de varit gifta flera år. Det visade sig att ingen undervisat vare sig kungen eller drottningen om hur man gör för att göra bran. Lyckligtvis kunde hovstallmästaren Adolf Fredrik Munck följa med in i sängkammaren och visa handgripligt hur det gick till. Något som samtidigt gjorde att det gick rykten under lång tid att det inte var kungen, utan Munck, som var far till kronprinsen. Han var dock så lik sin pappa kungen när han växte upp att ryktena dog ut.
Munck visar kungaparet hur det går till att göra barn
Hur var Gustavs barndom
Gustav vid sju års ålder 1785
Gustav var efterlängtad. Sveriges folk hade väntat tolv år sedan bröllopet på en tronföljare. Han föddes vintern 1778. Kungen ville inte ha en vek son, så redan från unga år lät han sin livmedikus Nils Dalberg sköta sonens fysiska fostran. Spädbarnet gnuggades med isbitar, fick ligga i kallt vatten och sattes i kyla och drag för att härdas. ...kroppen skulle icke hållas varm med kläder, den skulle endast för anständighetens skuld skylas'”, skrev överste Gustafsson själv i sin dagbok.
Från drygt tre års ålder fick Gustav en ny lärare när hovets predikant tog över uppfostran. Det viktigaste i ett bars uppfostran var allvar och fasthet, ansåg predikanten. Det fanns ingen tid för sagor och lekar eller annat som var roligt eller fantasifullt. Bara ibland fick kronprinsen träffa andra barn, men det hörde till undantagen.
Vad hände med Gustav när kungen mördades?
1792 mördades Gustav III på operan i Stockholm. Sonen var bara 14 år när han ärvde ett rike om sträckte sig från Kemi lappmark i norr till Pommern i söder, från Skagerraks stränder i väster till Karelens skogar i öster. De första fyra åren härskade han inte ensam över Sverige,utan under en förmyndare. 1796 blev han myndig och tog över ansvaret för riket själv.
Det var en tid som påverkades av den franska revolutionen. "Skräcken" hade nyligen avslutats i Frankrike genom halshuggningen av Robespierre. Året innan hade Nationalförsamlingen begränsat rösträtten i Frankrike vilket gjort Nationalförsamlingen impopulär men släppt fram en duglig artilleriofficer vid namn Napoleon som ansvarade för att skjuta bort demonstranterna på Paris gator med hjälp av kanoner laddad med druvhagel.
Gustav IV hade ärvt pappans hat mot revolutionen och Nationalförsamlingen. Det var fel av ett folk att döda sin egen kung, utvald av Gud. Över huvud taget tyckte kungen att utrikespolitik var intressant, men brydde sig inte särskilt mycket om inrikespolitik. Den fick skötas av olika ämbetsmän ch rådgivare utanför kungens kontroll.
Hade kungen en fru?
Fredrika av Baden och Drottninglandet
Kungen gifte sig 1797 med Fredrika Dorotea Vilhelmina av Baden. Hon beskrevs som både vacker och barnslig. Med henne fick han flera barn. Även om varken Fredrika eller barnen spelat någon större roll i svensk historia, blev socknarna: Fredrika, Dorotea och Vilhelmina namngivna efter drottningen. Denna del av södra Lappland går under den inofficiella benämningen Drottninglandet.
Vad gjorde egentligen kungen med sin utrikspolitik?
Sverige drabbades av svår missväxt både 1798 och 1799. 1799 var det år Napoleon tog makten i Frankrike och nu var det han som styrde och ställde i Europa. Det gjorde automatiskt Sverige till Frankrikes fiende, eftersom Gustav IV hatade allt som hade med revolutionen att göra, men vänligt inställt till Frankrikes värsta fiende Storbritannien. För att undvika svält i Sverige och östra Sverige, senare Finland, var Gustav IV beroende av import av säd från andra länder. Något han fick betala med lånade pengar. Ett annat problem är brittiska krigsfartyg som kapar svenska handelsfartyg. För att skydda transporter på Östersjön sig ingick kungen ett avtal med: Ryssland, Preussen och Danmark.
Året efter seglade engelska flottan in i Köpenhamn och sänkte danska flottan i hamn. Den attacken drev in Danmark i pakt med Frankrike och ut ur den gemensamma pakten med Sverige, Strax efter mördades den ryske tsaren och den nya tsaren, Alexander I, bröt pakten och började samarbeta med Storbritannien istället.
För att få in pengar till riket sålde kungen staden "Wismar" i Nordtyskland som varit svensk ända sedan stormaktstiden. Summan han fick in täckte hälften av de lån han tagit. Kungen ville också ha betalt för de lastfartyg engelsmännen tagit, men inte förrän krig bröt ut mellan Frankrike och Storbritannien fick kungen ersättning, och det bara mot att han vägrade att bli en del av kontinentalblockaden. Napoleons sätt att stoppa all handel med de brittiska öarna.
Källor
http://popularhistoria.se/artiklar/kungen-som-blev-en-foredetting-gustav-iv-adolf
http://www.hernbloms.se/kallor/eget/1800-1820/1800.htm
http://www.hernbloms.se/kallor/eget/1800-1820/1801.htm
http://www.hernbloms.se/kallor/eget/1800-1820/1802.htm
http://www.hernbloms.se/kallor/eget/1800-1820/1803.htm

