My Maps - Öva dig på Nordamerika
Från Skolbok
<img src="
" width=50%>
Upplägget är att eleverna får en My Maps karta i veckan att öva på. Ungefär som när man övar på veckans ord.
Visserligen borde eleverna ha lärt sig allt detta redan i mellanstadiet, men min erfarenhet är att det sällan är så. Därför är det viktigt med en repetition av de viktigaste städerna, floderna, sjöarna, bergen och så vidare.
Eleverna får kartorna en gång i veckan. Det bör finnas minst 10, max 20 saker de ska öva in. Personligen tycker jag 10 stöder/floder/berg och liknande i veckan är ganska lagom i år 7 medan 20 fungerar i år 9.
Nordamerika
- Nordamerikas viktigaste natur https://www.google.com/maps/d/edit?mid=19CSI2LblhQWI3zytrUFow696YOdBBqE&usp=sharing
Norra Nordamerika: Alaska, Kanada och Grönland
- Karta över de nordligaste delarna: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1q3Hg-BBi0vkAPbK5fL1hx7eL2Cd-IZc&usp=sharing tanken är att eleverna själva ska lägga in viktiga delar.
Västra USA
Östra USA
Karibien inklusive södra USA
Centralamerika
Övriga länkar
- Seterra, olika spel baserade på Nordamerola https://www.geoguessr.com/sv/l/nam
