Åtgärder

De gröna krigen

Från Skolbok

Version från den 17 april 2021 kl. 09.22 av Ingemar (diskussion | bidrag)

Under 1970- och 1980-talen skakades Colombias bergstrakter av flera mindre krig mellan två grupper, utan att Colombias militär eller polis för att stoppa krigen. Vilka krigade? Varför? och vad blev effekterna? Det ska vi ta reda på. och vi börjar med de geografiska förutsättningarna.

Colombias geografi

Colombia ligger strax norr om ekvatorn. Det är ett relativt stort, men fattigt land. Eftersom Andernas utlöpare sträcker sig genom hela Colombia finns inte särskilt mycket land som lämpar sig för jordbruk, med undantag för slätterna mot Karibiska havet i norr. De stora inkomsterna har istället främst kommit från kaffeodling i bergen, odling av snittblommor och sockerrör i norr och köttproduktion från kor på låglandsområdet i landets södra- och östra delar, det så kallade Llanos. 1/3 av ladets yta klassas som betesmark. medan endast cirka 2% klassas som lämplig för jordbruk. Utöver det finns det en del gruvor, bland annat guldgruvor, stenkol och oljekällor utanför kusten, som bidrar till landets ekonomi.

Colombias smaragder

Det berättas att det en gång för länge sedan, när spanjorerna just koloniserat Colombia, så red en soldat på en smal bergsväg genom Colombia. Hästen började halta. Soldaten hoppade av hästen och när han undersökte hoven såg han något som liknade en grön glasflisa i hoven. Först när han pillat ut flisan insåg han att det var en smaragd som fastnat i hästhoven.

Oavsett om historien är sann eller inte kan man fråga sig hur en smaragd kunnat hamna på vägen, och förklaringen är att ursprungsbefolkningen bröt smaragder i Colombia långt innan Columbus kom till Nya världen. Inkaindianerna använde smaragderna som handelsmedel med omkringliggande stammar.

Vad är då en smaragd? Smaragd är den gröna varianten av ett mineral som heter beryll. Det finns även en ljusblå variant av beryll som heter akvamarin. beryll har brutits i Sverige, men i vårt land finns ingen beryll av ädelstenskvalitet. Svensk beryll har främst krossats och använts som slipmedel i sandpapper och slipskivor, eftersom beryll är så hårt. Smaragderna får sin vackra gröna färg genom en inblandning av ämnet krom i samband med att beryllen utsatts för högt tryck och värme djupt nere i jordens mantel i samband med att två litosfärplattor krockar. De omständigheterna uppstår sällan och det gör smaragder sällsynta på jorden. Endast tre områden på jorden ger smaragder av bra kvalitet, och de finaste bryts i Colombia. En perfekt colombiansk smaragd är värd mer än en perfekt diamant av samma storlek, och smaragder från Colombia finns i de flesta europeiska kungafamiljers smycken. Numera är det främst rika människor i Kina, Sydostasien och oljeländerna i Mellanöstern som köper smaragder från Colombia.


Kokabusken och kokain

Colombia var, och är, världens största producent av kokan. En orsak till detta är fattigdomen i landet. Det lönar sig bäst att odla kokabuskar. En annan orsak är klimatet. Kokabusken tycker om ett klimat som är lite svalare. men ändå regnigt vilket gör att den trivs extra bra i Andernas bergssluttningar. Koka är den uppiggande beståndsdelen i buskens blad och den var känd långt före Columbus kom till Amerika. Att tugga kokablad ses inte som onormalt bland fattiga arbetare i Anderna, utan som ett sätt att orka med tungt arbete.

Kokain är det ämne som framställs på kemisk väg genom att kokan utvinns ur kokabuskens blad. Det är ett vitt pulver som vanligtvis sniffas för att ge en mycket starkare narkotisk upplevelse än att bara tugga på bladen.


De olika aktörerna under krigen

Colombias regering: En regering har alltid de största ekonomiska resurserna. Colombias regering valde att använda sina resurser för att bekämpa gerillan, som de såg som största hotet mot den sittande regeringen.

FARC-gerillan: I Colombia fanns en aktiv kommunistisk gerilla, FARC. (Revolutionary Armed Forces of Colombia). Gerillan slogs för ett maktskifte, att det skulle bli en ny regering som alla colombianer fått rösta fram och inte bara de rikaste i landet. Regeringen såg gerillan som farligare än narkotika- eller smaragdhandlarna och satte in mycket av militären och polisen mot gerillan. Vilket gjorde narkotika- och smaragdhandlarna fick fortsätta sitt krig rätt ostört.

Medellinkartellen: Kokainhandlarna hade sitt centrum i och omkring städerna Medellin och Cali i Colombia, landets två största städer efter huvudstaden Bogotá. Under den här perioden var Medellinkartellen en av de rikaste och mäktigaste grupperna av narkotikahandlare i världen. Mycket på grund av den enorma marknaden i USA där kokain som smugglats in från Sydamerika till Florida snabbt kunde öka över 400% i värde.

Smaragdhandlarna: Där det finns smaragder, i Colombias inre, växte det fram en grupp som steg för steg tog över driften av smaragdgruvorna. De fick tillräckligt med pengar genom smaragdhandeln för att påverka politiken i Colombia och regeringen fick trots allt in en del skatter och avgifter från dem. Vilket gjorde att regeringen lät dem fortsätta sin mestadels olagliga smaragdbrytning.

'Victor Carranza: Även kallad smaragd-tsaren. Det var han som ledde gruvägarnas motstånd mot Medellinkartellen och såg till att kartellen aldrig kunde ta över smaragdgruvorna.

USA:s kustbevakning: I slutet av 1980-talet skärpte USA sin bevakning av Karibiska havet. Det innebar att kokainsmugglarna inte längre kunde ta den vägen. Istället smugglades kokainet till länder i Mellanamerika, främst Guatemala och Honduras. Där tog mexikanska narkotikahandlare över smugglingen vidare in i USA. De skulle också ha en vinst, vilket gjorde att Medellinkartellen började bli allt fattigare.


De gröna krigen, början

På 1970-talet vände Medellinkartellen sina blickar mot smaragdhandeln. Den gav stora inkomster. Men främsta orsaken var att främsta smuggelvägen för kokain från odlingarna i bergen till kusten, gick rakt genom smaragddistriktet. Eftersom det inte fanns statlig militär eller polis i området, hade smaragdhandlarna inhyrda soldater som skyddade dem. Detta var soldater som inte kunde mutas av Medellinkartellen, och de var inte nöjda med att frakta narkotikan genom områden fulla av soldater

"Vi slår två flugor i en smäll", tänkte de kanske. Genom att ta över smaragdgruvorna med våld kunde de både ta över den värdefulla smaragdhandeln och samtidigt få bort hotet från främmande, inhyrda legosoldater som fanns i gruvområdena. I början av 1970-talet var Colombias armé upptagen med att slåss mot FARC-gerillan. Då passade Medellinkartellen på att hyra in soldater utifrån. Kartellen utrustade soldaterna med vapen och militär utrustning som köpts in med narkotikapengar och skickade in dem i bergsområdena där smaragdgruvorna fanns. Detta var oväntat för smaragdhandlarna, som inte hade någon som helst anledning att slåss mot Medellinkartellen. Vad skulle de göra? De vände sig till smaragd-tsaren Victor Carranza för att få råd.


Källor

https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/colombia/

Bildkällor

Alla bilder från Wikimedia Commons.