Åtgärder

Skillnad mellan versioner av "Andra världskriget, Pearl Harbor 1941"

Från Skolbok

m
m
Rad 1: Rad 1:
'''Attacken på Pearl Harbor kom helt oväntat för den amerikanska allmänheten, men det borde inte ha varit så oväntat för militären. Det fanns många ledtrådar till att något var på väg att hända.'''
+
'''Attacken på Pearl Harbor 7 december 1941 kom helt oväntat för den amerikanska allmänheten, men det borde inte ha varit så oväntat för militären. Det fanns många ledtrådar till att något var på väg att hända.'''
  
 
[[File:USS California sinking-Pearl Harbor.jpg|800px]]
 
[[File:USS California sinking-Pearl Harbor.jpg|800px]]

Versionen från 30 december 2018 kl. 11.46

Attacken på Pearl Harbor 7 december 1941 kom helt oväntat för den amerikanska allmänheten, men det borde inte ha varit så oväntat för militären. Det fanns många ledtrådar till att något var på väg att hända.

USS California sinking-Pearl Harbor.jpg

Bakgrunden

För att förstå varför Japan anföll USA måste vi titta tillbaka i historien till 1930-talet. Hirohito, Japans kejsare, sa efter krigsslutet: Japan startade kriget mot USA på grund av olja - och förlorade kriget på grund av olja, och det sammanfattar egentligen det som faktiskt hände.

Japan anföll, och erövrade delar av, Manchuriet från Kina i början av 1930-talet. Världen blev upprörd men inte mycket gjordes och Japan kunde fortsätta erövra bit efter bit av Stilla havsområdet. Tills Japan anföll Franska Indokina (Vietnam nu) hösten 1941. Samtidigt gick Japan in i en allians med Tyskland och Italien.

För att stoppa upp Japans erövringar införde USA ett embargo, ett handelsstopp, mot Japan. Inga varor viktiga för krigsmakten fick säljas till Japan. I det handelsstoppet ingick olja. Japan köpte 80% av sin olja från USA. Landet saknar egna oljekällor. Samtidigt hade Japan mekaniserat sin krigsmakt med nya fartyg, flygplan och pansarvagnar. Alla krävde olja och bensin för att fungera. Japan hade bara oljelager för två års krig, sedan skulle krigsmakten stå stilla och vara oanvändbar. Utan olja kommer våra krigsfartyg inte att bli något annat än fågelskrämmor som en amiral sa för att övertyga landets ledning att godkänna anfallet på USA.

På den här tiden var endast ett större oljefält känt i Stilla havet, och det låg i Holländska Ostindien (Indonesien. nu). I och med att Tyskland erövrade Nederländerna sommaren 1940 blev styret över kolonin osäkert. Japan tänkte anfalla och erövra kolonin, men misstänkte att det skulle kunna orsaka ett öppet krig mellan Japan och USA.

Hitler ville att Japan skulle anfalla Sovjetunionen österifrån, men Japans ledare ansåg att ett anfall mot flottbasen Pearl Harbor på Hawaii skulle var så mycket mer effektivt. USA hade den enda större flottan i Stilla havet, förutom Japan. Kunde Japan sänka den i hamn innan USA hann reagera och skicka ut sin flotta på öppet hav, skulle ingenting kunna hota Japans erövring av Stilla havet, ansåg amiralerna. I praktiken innebar detta att de sovjetiska soldater som var utplacerade i Sibirien och specialiserade på vinterkrig kunde flyttas till västra delen av Sovjetunionen och stoppa upp tyskarnas invasion.

Japan anföll inte bara Pearl Harbor. Attacken var del av en större samlad attack mot olika länder runt Stilla havet. Från Hong Kong och Singapore, till Thailand och Filippinerna, som påbörjades 7-8 december 1941.


Avslutning

Var attacken en bra idé? Nej. Amiral Yamamoto, som var med och planerade attacken påstår ha sagt efteråt: "Jag fruktar att vi bara väckt en sovande jätte". Det var ju inte säkert att USA skulle ha gått med i kriget bara för att Holländska Ostindien erövrades.

Ett mål med attacken var att knäcka det amerikanska folkets stridsvilja redan innan kriget började. Effekten var den motsatta och ett uppretat amerikanskt folk gjorde allt det kunde för att kämpa mot Japan. Precis samma sak som hände när tyskarna bombade engelsmännen för att knäcka deras krigsvilja.

Ett huvudmål för japanerna var de amerikanska hangarfartygen, men alla tre var ute till havs och övade den dagen attacken skedde och förblev därför oskadda. Dessutom kunde flera fartyg som sänktes i Pearl Harbors grunda hamn bärgas och repareras efteråt.

Japanerna skickade aldrig iväg en tredje anfallsvåg av flygplan trots att allt försvar var förstört. Ändå var det enorma oljelagret för flottan oskadat. Hade japanerna bombat oljelagret hade det troligen tagit två år till innan USA haft en fullt fungerande flotta i Stilla havet.


Källor

https://www.washingtonpost.com/archive/opinions/1991/12/01/blood-and-oil-why-japan-attacked-pearl/1238a2e3-6055-4d73-817d-baf67d3a9db8/?noredirect=on&utm_term=.9fc951c9daf1

http://what-when-how.com/the-american-economy/japanese-oil-embargo-1940-1941/


Bildkällor

samtliga bilder är från Wikimedia Commons


Åter till registersidan för andra världskriget