Skillnad mellan versioner av "Religion, planering 7-9 enligt lgr 11 och 2021 års läroplan"
Från Skolbok
Ingemar (Diskussion | bidrag) m |
Ingemar (Diskussion | bidrag) m |
||
Rad 86: | Rad 86: | ||
KK1 | KK1 | ||
− | Eleven visar [...] | + | Eleven visar [...] kunskaper om religioner och andra livsåskådningar. |
KK2 | KK2 | ||
− | Eleven för [...] resonemang om | + | Eleven för [...] resonemang om likheter och skillnader i centrala tankegångar och religiösa praktiker mellan och inom olika religioner samt om vad religion och livsåskådning kan betyda för människor. |
KK3 | KK3 | ||
− | Eleven | + | Eleven för [...] resonemang om frågor som rör relationen mellan religion och samhälle utifrån ett kritiskt förhållningssätt. |
KK4 | KK4 | ||
− | + | Eleven för [...] resonemang om etik, moraliska frågor och livsfrågor utifrån olika perspektiv. | |
− | |||
− | |||
− | Eleven för | ||
− | |||
− | |||
− | |||
</div><!--CELL 2 --> | </div><!--CELL 2 --> | ||
</div> | </div> |
Versionen från 14 augusti 2020 kl. 15.20
Årshjul enligt 2011/18 års CI
År 7
- (Tyngdpunkt på medmänsklighet och forntida religioner)
- (Begrepp)
- Riter och traditioner, och hur de formar en identitet
- Hur religionen formar en livsstil
- Religionens roll i samhället/konflikter
- Religionens förändring över tid
- Etiska begrepp i religionen kopplat till mänskliga rättigheter
År 8
- (Tyngdpunkt på likheter och skillnader i de abrahamitiska religionerna)
- Bibeln
- Abrahamitiska religionernas gemensamma historia
- Kristendomens grenar
- Kristendomen i Sverige
- Religionskonflikter, sexualitet och jämställdhet
- Livsfrågor i religion och populärkultur
År 9
- (Tyngdpunkt på österländska religionerna samt sekularisering kontra nyandlighet)
- Världsreligionerna: historia/tankegångar/urkunder
- Etik och moraliska dilemman
- Tolkning och bruk av religion i dagens samhället
- Människosynen i olika religioner
- Nya religiösa rörelser
- Sekulära rörelser som Humanism
KK1 Eleven har [...] kunskaper om kristendomen och de andra världsreligionerna och visar det genom att [...] centrala tankegångar, urkunder och konkreta religiösa uttryck och handlingar inom religionerna.
KK2 Dessutom för eleven [...] resonemang om likheter och skillnader inom och mellan några religioner och andra livsåskådningar.
KK3 Eleven kan utifrån undersökningar om hur religioner kan påverkas av och påverka samhälleliga förhållanden och skeenden beskriva [...] samband med [...] underbyggda resonemang.
KK4 Eleven kan också föra [...] resonemang om hur livsfrågor skildras i olika sammanhang och hur identiteter kan formas av religioner och andra livsåskådningar på ett sätt som [...] för resonemanget framåt.
KK5 Eleven kan resonera och argumentera kring moraliska frågeställningar och värderingar genom att föra [...] underbyggda resonemang och använda etiska begrepp och modeller på ett […] fungerande sätt.
KK6 Eleven kan söka information om religioner och andra livsåskådningar och använder då olika typer av källor på ett i [...] fungerande sätt samt för [...] underbyggda resonemang om informationens och källornas trovärdighet och relevans.
Årshjul enligt 2021 års CI
År 7
- Vad klimat är och faktorer som påverkar klimatet. (6 lektioner)
- Människans påverkan på klimatet och konsekvenser av klimatförändringar för människa, samhälle och natur i olika delar av världen. (6 lektioner)
- Digitala och analoga kartors uppbyggnad samt olika kartprojektioner och deras egenskaper. (5 lektioner)
- Geografiska informationssystem (GIS) och exempel på hur de används i samhället. (2 lektioner)
- Namn och läge på platser och regioner som är relevanta för studierna av geografiska förhållanden, mönster, processer och hållbarhetsfrågor. (Afrika och Sydamerika, repetition av det viktigaste i Europa från mellanstadiet) (6 lektioner)
År 8
- Globala produktions- och konsumtionsmönster samt flöden av varor och tjänster. (3 lektioner)
- Orsaker till och konsekvenser av demografiska mönster och förändringar; befolkningsfördelning, befolkningsutveckling, migrationsmönster och urbanisering. (6 lektioner)
- Samband mellan ekonomisk och social levnadsstandard och faktorer som demografi, utbildning och naturresurser. (4 lektioner)
- Lokalt, regionalt och globalt arbete för att främja hållbar utveckling. (3 lektioner)
- Beskrivningar och analyser av platser och regioner med hjälp av kartor, enkla former av GIS, fältstudier och andra geografiska källor, metoder, verktyg och begrepp. (4 lektioner)
- Namn och läge på platser och regioner som är relevanta för studierna av geografiska förhållanden, mönster, processer och hållbarhetsfrågor. (Nordamerika och Oceanien) (5 lektioner)
År 9
- Jordens endogena och exogena processer, samt hur dessa formar och förändrar landskapet. (4 lektioner)
- Rumslig utbredning av sårbara platser på jorden, till exempel områden som riskerar att återkommande drabbas av översvämningar, torka eller jordbävningar. (6 lektioner)
- Hur samhällsplanering och människans verksamheter påverkar sårbarhet och hur risker kan förebyggas. (2 lektioner)
- Människors tillgång till och användning av förnybara och icke-förnybara naturresurser och hur det påverkar människans livsmiljöer. (4 lektioner)
- Intressekonflikter kring naturresurser. (4 lektioner)
- Namn och läge på platser och regioner som är relevanta för studierna av geografiska förhållanden, mönster, processer och hållbarhetsfrågor. (Asien och Antarktis) (5 lektioner)
GE - Kunskapskrav, utan värdeord, matris enligt Grundskoleboken:
KK1 Eleven visar [...] kunskaper om religioner och andra livsåskådningar.
KK2 Eleven för [...] resonemang om likheter och skillnader i centrala tankegångar och religiösa praktiker mellan och inom olika religioner samt om vad religion och livsåskådning kan betyda för människor.
KK3 Eleven för [...] resonemang om frågor som rör relationen mellan religion och samhälle utifrån ett kritiskt förhållningssätt.
KK4 Eleven för [...] resonemang om etik, moraliska frågor och livsfrågor utifrån olika perspektiv.